MCR03EZPJ475 ROHM
MCR03EZPJ475 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPJ475
Part Number MCR03EZPJ475
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 4.7M Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPJ475
Datasheet download MCR03EZPJ475.pdf
Request Quotation for MCR03EZPJ475
MCR03EZPJ475 Specifications
Part Number MCR03EZPJ475
Failure Rate
Military Standard
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Case Style Molded
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Type Thick Film
Resistance Value 4.7 MOhm
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Case Size 0603
Package Type SMD
Power Rating 0.1 W
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm