MCR100JZHJ510 ROHM
MCR100JZHJ510 Images
Please contact us for more photos of MCR100JZHJ510
Part Number MCR100JZHJ510
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 51 Ohm 5% 1W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR100JZHJ510
Datasheet download MCR100JZHJ510.pdf
Request Quotation for MCR100JZHJ510
MCR100JZHJ510 Specifications
Part Number MCR100JZHJ510
Mounting Surface Mount
Power Rating 1 W
Package Dimensions 6.3 x 3.2 x 0.55 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 125 °C
Resistance Value 51 Ohm
Type Thick Film
Pin Count 2
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Rad Hard No
Case Size 2512
Supplier Package 2512
Termination Style Wraparound
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 6.3 mm
Replacement Part Number PART-MCR100JZHJ510
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for MCR100JZHJ510
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Res Thin Film 0805 10K Ohm 0.1% 1 10W \u00b110ppm \u00b0C Molded SMD T R