MCR10EZHJ152 ROHM
MCR10EZHJ152 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZHJ152
Part Number MCR10EZHJ152
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 1.5K Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZHJ152
Datasheet download MCR10EZHJ152.pdf
Request Quotation for MCR10EZHJ152
MCR10EZHJ152 Specifications
Part Number MCR10EZHJ152
Military Standard
Failure Rate
Type Thick Film
Tolerance 5 %
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Size 0805
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Mounting Surface Mount
Resistance Value 1.5 kOhm
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Max Processing Temp 260|265
Lead Finish Tin
Power Rating 0.125 W
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm