MCR10EZPJ244 ROHM
MCR10EZPJ244 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZPJ244
Part Number MCR10EZPJ244
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 240K Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZPJ244
Datasheet download MCR10EZPJ244.pdf
Request Quotation for MCR10EZPJ244
MCR10EZPJ244 Specifications
Part Number MCR10EZPJ244
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Lead Finish Tin Over Nickel
Resistance Value 240 kOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Type Thick Film
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Pin Count 2
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Supplier Package 0805
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Maximum Processing Temperature 260 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm