MCR01MZPF8251 ROHM
MCR01MZPF8251 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF8251
Part Number MCR01MZPF8251
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description RESISTORS 0402 1%
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF8251
Datasheet download MCR01MZPF8251.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF8251
MCR01MZPF8251 Specifications
Part Number MCR01MZPF8251
Military Standard
Failure Rate
Lead Free Yes
Rad Hard No
Type Thick Film
Case Style Molded
Family MCR
Termination Style Wraparound
Resistance Value 8.25 kOhm
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Packaging Paper Tape and Reel
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm
Product Weight 0.7 mg
Replacement Part Number PART-MCR01MZPF8251
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for MCR01MZPF8251
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Res Thick Film 2512 4.7K Ohm 1% 2W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R