MCR03EZPFX1800 ROHM
MCR03EZPFX1800 Images
Please contact us for more photos of MCR03EZPFX1800
Part Number MCR03EZPFX1800
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 180 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR03EZPFX1800
Datasheet download MCR03EZPFX1800.pdf
Request Quotation for MCR03EZPFX1800
MCR03EZPFX1800 Specifications
Part Number MCR03EZPFX1800
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 180 Ohm
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Package Type SMD
Power Rating 0.1 W
Failure Rate
Military Standard
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm
Replacement Part Number PART-MCR03EZPFX1800
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for MCR03EZPFX1800
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Res Thin Film 0603 13.7K Ohm 0.1% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R