MCR10EZPJ271 ROHM
MCR10EZPJ271 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZPJ271
Part Number MCR10EZPJ271
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 270 Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZPJ271
Datasheet download MCR10EZPJ271.pdf
Request Quotation for MCR10EZPJ271
MCR10EZPJ271 Specifications
Part Number MCR10EZPJ271
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Lead Finish Tin Over Nickel
Resistance Value 270 Ohm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Termination Style Wraparound
Maximum Processing Temperature 260 °C
Type Thick Film
Pin Count 2
Case Style Molded
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Tolerance 5 %
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm