MCR18EZHF51R1 ROHM
MCR18EZHF51R1 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZHF51R1
Part Number MCR18EZHF51R1
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 51.1 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZHF51R1
Datasheet download MCR18EZHF51R1.pdf
Request Quotation for MCR18EZHF51R1
MCR18EZHF51R1 Specifications
Part Number MCR18EZHF51R1
Resistance Value 51.1 Ohm
Type Thick Film
Maximum Processing Temperature 260 °C
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Termination Style Wraparound
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Case Size 1206
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm