MCR18EZHFL5R11 ROHM
MCR18EZHFL5R11 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZHFL5R11
Part Number MCR18EZHFL5R11
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 5.11 Ohm 1% 1 4W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZHFL5R11
Datasheet download MCR18EZHFL5R11.pdf
Request Quotation for MCR18EZHFL5R11
MCR18EZHFL5R11 Specifications
Part Number MCR18EZHFL5R11
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Resistance Value 5.11 Ohm
Case Style Molded
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Rad Hard No
Case Size 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm