MCR18EZPF18R0 ROHM
MCR18EZPF18R0 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF18R0
Part Number MCR18EZPF18R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 18 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF18R0
Datasheet download MCR18EZPF18R0.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF18R0
MCR18EZPF18R0 Specifications
Part Number MCR18EZPF18R0
Mounting Surface Mount
Resistance Value 18 Ohm
Product Dimensions 2 x 1.6 x 0.55
Power Rating 0.25 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Supplier Package 1206
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm