MCR18EZPF5102 ROHM
MCR18EZPF5102 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF5102
Part Number MCR18EZPF5102
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 51K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF5102
Datasheet download MCR18EZPF5102.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF5102
MCR18EZPF5102 Specifications
Part Number MCR18EZPF5102
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Case Size 1206
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Tolerance 1 %
Max Processing Temp 260|265
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Resistance Value 51 kOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm