MCR006YZPJ472 ROHM
MCR006YZPJ472 Images
Please contact us for more photos of MCR006YZPJ472
Part Number MCR006YZPJ472
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 4.7K Ohm 5% 1 20W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR006YZPJ472
Datasheet download MCR006YZPJ472.pdf
Request Quotation for MCR006YZPJ472
MCR006YZPJ472 Specifications
Part Number MCR006YZPJ472
Product Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Mounting Surface Mount
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Case Size 0201
Operating Temperature -55 to 125 °C
Power Rating 0.05 W
Lead Finish Tin
Package Type SMD
Resistance Value 4.7 kOhm
Failure Rate
Military Standard
Type Thick Film
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm