MCR18EZPF68R0 ROHM
MCR18EZPF68R0 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF68R0
Part Number MCR18EZPF68R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 68 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF68R0
Datasheet download MCR18EZPF68R0.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF68R0
MCR18EZPF68R0 Specifications
Part Number MCR18EZPF68R0
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Resistance Value 68 Ohm
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm