MCR18EZPF8200 ROHM
MCR18EZPF8200 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF8200
Part Number MCR18EZPF8200
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description CHIP RESISTOR 1206 1%
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF8200
Datasheet download MCR18EZPF8200.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF8200
MCR18EZPF8200 Specifications
Part Number MCR18EZPF8200
Resistance Value 820 Ohm
Mounting Surface Mount
Packaging Paper Tape and Reel
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Military Standard
Failure Rate
Family MCR
Lead Free Yes
Rad Hard No
Case Style Molded
Type Thick Film
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm