MCR18EZPJ750 ROHM
MCR18EZPJ750 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPJ750
Part Number MCR18EZPJ750
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 75 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPJ750
Datasheet download MCR18EZPJ750.pdf
Request Quotation for MCR18EZPJ750
MCR18EZPJ750 Specifications
Part Number MCR18EZPJ750
Type Thick Film
Tolerance 5 %
Pin Count 2
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Rad Hard No
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Product Dimensions 2 x 1.6 x 0.55
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Resistance Value 75 Ohm
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm