MCR18FZPF4990 ROHM
MCR18FZPF4990 Images
Please contact us for more photos of MCR18FZPF4990
Part Number MCR18FZPF4990
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 499 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18FZPF4990
Datasheet download MCR18FZPF4990.pdf
Request Quotation for MCR18FZPF4990
MCR18FZPF4990 Specifications
Part Number MCR18FZPF4990
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Resistance Value 499 Ohm
Pin Count 2
Rad Hard No
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Max Processing Temp 260
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm