PTN0402H6980FST1 Vishay
PTN0402H6980FST1 Images
Please contact us for more photos of PTN0402H6980FST1
Part Number PTN0402H6980FST1
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 698 Ohm 1% 1 20W \u00b150ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PTN0402H6980FST1
Datasheet download PTN0402H6980FST1.pdf
Request Quotation for PTN0402H6980FST1
PTN0402H6980FST1 Specifications
Part Number PTN0402H6980FST1
Supplier Package 0402
Package Type SMD
Product Dimensions 1.07 x 0.56 x 0.84(Max)
Tolerance 1 %
Termination Style Wraparound
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Type Thin Film
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Case Style Molded
Power Rating 0.05 W
Temperature Coefficient ±50 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Case Size 0402
Resistance Value 698 Ohm
Mounting Surface Mount
Product Depth 0.56 mm
Product Height 0.84(Max) mm
Product Length 1.07 mm