MCR50JZHFLR390 ROHM
MCR50JZHFLR390 Images
Please contact us for more photos of MCR50JZHFLR390
Part Number MCR50JZHFLR390
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2010 0.39 Ohm 1% 1 2W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR50JZHFLR390
Datasheet download MCR50JZHFLR390.pdf
Request Quotation for MCR50JZHFLR390
MCR50JZHFLR390 Specifications
Part Number MCR50JZHFLR390
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 5 x 2.5 x 0.55 mm
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
Package Type SMD
Resistance Value 390 MOhm
Power Rating 0.5 W
Case Style Molded
Rad Hard No
Case Size 2010
Type Thick Film
Product Depth 2.5 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 5 mm