RC1005J103CS Samsung Electro-Mechanics
RC1005J103CS Images
Please contact us for more photos of RC1005J103CS
Part Number RC1005J103CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 10K Ohm 5% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC1005J103CS
Datasheet download RC1005J103CS.pdf
Request Quotation for RC1005J103CS
RC1005J103CS Specifications
Part Number RC1005J103CS
Resistance Value 10 kOhm
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Max Processing Temp 260
Tolerance 5 %
Case Style Molded
MSL Level 2
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Lead Finish Tin
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm