| Part Number | NTR06B1403CTRF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 593890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thin Film 0603 140K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NTR06B1403CTRF |
| Datasheet download |
| Part Number | NTR06B1403CTRF |
|---|---|
| Type | Thin Film |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 1.55 x 0.8 x 0.45 mm |
| Power Rating | 0.0625 W |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Case Size | 0603 |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Case Style | Molded |
| Package Type | SMD |
| Tolerance | 0.1 % |
| Temperature Coefficient | ±25 ppm/°C |
| Resistance Value | 140 kOhm |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.45 mm |
| Product Length | 1.55 mm |
| Replacement Part Number | PART-NTR06B1403CTRF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 590K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2RKF5903X.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1210 750 Ohm 5% 1 2W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ14YJ751U.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0402 0 Ohm Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCS04020Z0000ZE000.pdf |
|
ROHM | Res 0805 2.2K Ohm 5% 2 5W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for ESR10EZPJ222.pdf |
|
Vishay | Res Metal Strip 4527 0.05 Ohm 1% 3W \u00b175ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for WSR3R0500FEA.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 20.5K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2RKF2052X.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 1206 27K Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW120627K0JNEAC.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0201 120 Ohm 5% 1 20W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Pressed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ1GEJ121C.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0402 1.6K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR01MZPF1601.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1206 0.018 Ohm 5% 1W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-8BWJR018V.pdf |