RC1608F8662CS Samsung Electro-Mechanics
RC1608F8662CS Images
Please contact us for more photos of RC1608F8662CS
Part Number RC1608F8662CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 86.6K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC1608F8662CS
Datasheet download RC1608F8662CS.pdf
Request Quotation for RC1608F8662CS
RC1608F8662CS Specifications
Part Number RC1608F8662CS
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0603
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
MSL Level 2
Resistance Value 86.6 kOhm
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm