RC3216J100CS Samsung Electro-Mechanics
RC3216J100CS Images
Please contact us for more photos of RC3216J100CS
Part Number RC3216J100CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 10 Ohm 5% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RC3216J100CS
Datasheet download RC3216J100CS.pdf
Request Quotation for RC3216J100CS
RC3216J100CS Specifications
Part Number RC3216J100CS
Resistance Value 10 Ohm
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Tolerance 5 %
MSL Level 2
Case Size 1206
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm