| Part Number | SEAF-30-01-S-10-2-RA-GP-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 388070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Open Pin Field Array SKT 300 POS 1.27mm Solder RA SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SEAF-30-01-S-10-2-RA-GP-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SEAF-30-01-S-10-2-RA-GP-K-TR |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 44.96 x 15.53 mm |
| Maximum Contact Resistance | 17.1 |
| Type | Open Pin Field Array |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Voltage Rating | 280 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Height | 15.53 mm |
| Product Length | 44.96 mm |
| Replacement Part Number | PART-SEAF-30-01-S-10-2-RA-GP-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board M 15 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 533751510.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658621-4.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 245602024000829+.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10093055-106TRLF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0015916080.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-041402LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917723-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ08155100J0G.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-5177986-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT624124.pdf |