| Part Number | SSH-020-1.5-G-D-A-K-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 740000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Terminal Strip SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SSH-020-1.5-G-D-A-K-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | SSH-020-1.5-G-D-A-K-TR |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 16.38 x 4.7 x 1.83 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 0.5 mm |
| Gender | SKT |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Pin Count | 40 |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 4.7 mm |
| Product Height | 1.83 mm |
| Product Length | 16.38 mm |
| Replacement Part Number | PART-SSH-020-1.5-G-D-A-K-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 10 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-C101AB1LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R Download PDF datasheet for 1-215083-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 280610-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F10547YG.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 30 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0791098464.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644861-7.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A35US 0.35MM PITCH Download PDF datasheet for AXG7100J7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0460150403.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0714360864.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 100 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536491074.pdf |