| Part Number | SSQ-110-03-T-D |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 307480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SSQ-110-03-T-D |
| Datasheet download |
| Part Number | SSQ-110-03-T-D |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | SKT |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 25.91 x 4.95 x 8.51 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 4.95 mm |
| Product Height | 8.51 mm |
| Product Length | 25.91 mm |
| Replacement Part Number | PART-SSQ-110-03-T-D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 8 POS 3.81mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-D081A01LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0681451615.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Backplane PIN 24 POS 2mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5536504-1.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512320.pdf |
|
Molex | 2.54MM SRSW SMT HDR W CAPT&R.38AULF 3CKT - |
|
TE Connectivity | Connector Plug, PCB, Strada Mesa, 259 positions, SM,HD,ST,080,000,00,SN,N,42 Download PDF datasheet for 9-2057360-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 60 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-5179010-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430015.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S40047YGJ.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039300140.pdf |