| Part Number | TFM-130-01-L-D-RE2-WT |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 765210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 60 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TFM-130-01-L-D-RE2-WT |
| Datasheet download |
| Part Number | TFM-130-01-L-D-RE2-WT |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 44.78 x 8 x 6.48 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 8 mm |
| Product Height | 6.48 mm |
| Product Length | 44.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-TFM-130-01-L-D-RE2-WT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | EP HDR ASSY 3P R A, OMIT 2 Download PDF datasheet for 1744337-1.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 155210-6302-RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428192233.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 60 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71922-160LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015680507.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311241.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 100 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84513-201LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK8L16124BG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-171825-0.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0757575401.pdf |