| Part Number | TFM-150-22-L-D-A-P |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 830690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 100 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TFM-150-22-L-D-A-P |
| Datasheet download |
| Part Number | TFM-150-22-L-D-A-P |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 66.68 x 5.72 x 9.27 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 5.72 mm |
| Product Height | 9.27 mm |
| Product Length | 66.68 mm |
| Replacement Part Number | PART-TFM-150-22-L-D-A-P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103673-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644486-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702462601.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5031542090.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERF8-060-05.0-S-DV-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 60 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 2-111196-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Elevated Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 98426-G10-07-188LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0015911062.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353630260.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10140702-0301K11LF DDR4 SMD 15U\" - |