| Part Number | TSM-102-01-L-SV-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 107990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-102-01-L-SV-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-102-01-L-SV-P-TR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 5.08 x 2.54 x 9.65 mm |
| Body Orientation | Straight |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 2.54 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 5.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-102-01-L-SV-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 26 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F26547YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 24 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 89882-324LF.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR, 0.25A,60V - |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499911-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 300 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84501-001LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293086.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451402.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022288041.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 796642-4.pdf |