| Part Number | TSM-105-01-L-DH-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 278180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-105-01-L-DH-A |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-105-01-L-DH-A |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 12.7 x 15.09 x 6.1 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 15.09 mm |
| Product Height | 6.1 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-105-01-L-DH-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | MINI50\u00e2\u201e\u00a2 CONNECTION SYSTEMS Download PDF datasheet for 0349600200.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for BCS-110-L-S-TE.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 7 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-C071A01LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 4-146257-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 10 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 4-640431-0.pdf |
|
Panasonic | Conn FPC Connector SKT 100 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT300124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F00347YG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95293-801A06LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Density RCP 8 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-174955-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-829264-5.pdf |