| Part Number | TSM-105-01-S-DV-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 138910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-105-01-S-DV-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-105-01-S-DV-P-TR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 12.7 x 5.08 x 9.65 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-105-01-S-DV-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-230LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 25 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91930-21125LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288020.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK850245WG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299064.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450048.pdf |
|
Amphenol-FCI | 563-56CF-3 PAIR RAH VS2 Download PDF datasheet for 10124755-102LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705550036.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 17 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104910-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-206HLF.pdf |