| Part Number | TSM-108-02-F-DV-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 321580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSM-108-02-F-DV-P-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | TSM-108-02-F-DV-P-TR |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 20.32 x 5.08 x 11.94 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 11.94 mm |
| Product Length | 20.32 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSM-108-02-F-DV-P-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554540770.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-5.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE330124.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for TSM-116-01-L-DH-A-032-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 12 POS 2mm IDT ST Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0524841210.pdf |
|
Kyocera | KED14 5859 036201829+ BOARD TO BOARD CON - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10844120.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039300160.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010081069.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for QTH-030-01-C-D-A.pdf |