| Part Number | 1-1734101-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 679990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn SCSI RCP 100 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 100 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-1734101-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-1734101-0 |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 74.85 x 7.1 x 10 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Polyphthalamide |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Product Depth | 7.1 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 74.85 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-1734101-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0907790002.pdf |
|
3M | Conn IDC Connector SKT 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3385-6614.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for HTST-107-01-T-DV.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10139781-122402LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE616124D.pdf |
|
Samtec | Conn Ejector Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for EJH-115-02-L-D-TH.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826469-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board F 8 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 347290080.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 102321-4.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 16 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 0875681693.pdf |