| Part Number | 0791077054 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 506480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0791077054 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0791077054 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 10.19 x 4.19 x 4.44 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 4.19 mm |
| Product Height | 4.44 mm |
| Product Length | 10.19 mm |
| Replacement Part Number | PART-0791077054 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-404HLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5035521420.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0399800403.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 5mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ02755100J0G.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 3P RA 1R MS(P2.54,H3.05) - |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 86130102323355E1LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 877591074.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658525-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894000920.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE616124.pdf |