| Part Number | TSW-103-08-G-D |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 264330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSW-103-08-G-D |
| Datasheet download |
| Part Number | TSW-103-08-G-D |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 7.62 x 5.08 x 8.38 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Gold |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSW-103-08-G-D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500200.pdf |
|
TE Connectivity | Conn HDI PL 96 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 532447-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0554560469.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901200126.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-103329-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247100.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 12 POS 2.2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1473898-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559320710.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023520300.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 54202-G08-05LF.pdf |