| Part Number | TSW-107-25-G-D |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 502770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TSW-107-25-G-D |
| Datasheet download |
| Part Number | TSW-107-25-G-D |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 17.78 x 5.08 x 10.67 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Gold |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 10.67 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-TSW-107-25-G-D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F50347YG.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512108.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 528850674.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG130144.pdf |
|
Molex | MINI50 RAHDR SMT 16CKT BLK POL A Download PDF datasheet for 0348978160.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK830145WG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878310642.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Carton Download PDF datasheet for AXK7L50223G.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-147383-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039281143.pdf |