| Part Number | USB-A-S-F-B-TH |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 684520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn USB F 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | USB-A-S-F-B-TH |
| Datasheet download |
| Part Number | USB-A-S-F-B-TH |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Gender | F |
| Product Dimensions | 14.5 x 14.16 x 7 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Right Angle |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50 to 85 °C |
| Contact Plating | Gold |
| Product Depth | 14.16 mm |
| Product Height | 7 mm |
| Product Length | 14.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-USB-A-S-F-B-TH |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
SCHURTER | AUDIO SOCKET 2.5MM 3P PCB Download PDF datasheet for 4831.233.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB Type B RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 2174507-2.pdf |
|
Molex | Conn HDMI RCP 19 POS 1mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0471511102.pdf |
|
HIGH TOP PRO | AUDIO JACK 3PORT HF - |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS Solder RA SMD 4 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 5353928-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn HDMI RCP 19 POS 1mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 1759548-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn HDMI RCP 19 POS 0.5mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 10029449-001RLF.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP RCP 4 4 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 2 Port Tray Download PDF datasheet for 0672983090.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A PL 4 POS ST Cable Mount 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102050-001-024.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 292303-3.pdf |