| Part Number | EF11.4031.1010.03 |
|---|---|
| Manufacturer | SCHURTER |
| Quantity in stock | 556490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unfiltered PL 3 POS 125 250VAC 16A 20A ST 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Power Entry Module |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EF11.4031.1010.03 |
| Datasheet download |
| Part Number | EF11.4031.1010.03 |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 to 55 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Contacts | 3 |
| Operating Frequency | 50|60 Hz |
| Maximum Voltage Rating | 125|250 Vac |
| Gender | PL |
| Mounting | Panel Mount |
| Package Dimensions | 36 x 54.6 x 100 mm |
| Number of Ports | 1 |
| Connector Type | IEC 60320-1 |
| Pin Count | 3 |
| Additional Hardware | Switch |
| Maximum Current Rating | 16|20 A |
| Type | Unfiltered |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Quick Connect |
| Product Depth | 54.6 mm |
| Product Height | 100 mm |
| Product Length | 36 mm |
| Replacement Part Number | PART-EF11.4031.1010.03 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
SCHURTER | 6220 POWER ENTRY MODUL 10A Download PDF datasheet for 6220.22.pdf |
|
SCHURTER | IEC Appliance Inlet C8, Screw-on Mounting, Rear Side, Solder Terminal Download PDF datasheet for 4300.0096.pdf |
|
SCHURTER | KFA POWER ENTRY MODULE W. FILTER 10A Download PDF datasheet for 4301.6005.pdf |
|
SCHURTER | 0102 APPLIANCE OUTLET FOR CABLE 10A 155\u00b0 Download PDF datasheet for 4310.0003.pdf |
|
Schaffner | Power Entry Module Filtered M 3 POS 250VAC 2A Switch ST 1 Port Download PDF datasheet for FN 9264-2-06.pdf |
|
SCHURTER | 6200 POWER ENTRY MODUL 10A Download PDF datasheet for 6200.4115.pdf |
|
SCHURTER | 5110 APPLIANCE INLET FILTER 3A Download PDF datasheet for 5110.0333.1.pdf |
|
TE Connectivity | Power Entry Module EMI RFI Filtered M 3 POS 250VAC 6A Fuse ST 1 Port Download PDF datasheet for 6609116-3.pdf |
|
SCHURTER | CIRCUIT BREAKER WITH INLET, 250V,15A Download PDF datasheet for 6135.0462.0411.pdf |
|
SCHURTER | CD POWER ENTRY MODULE W. FILTER 4A BZ Download PDF datasheet for CD34.4199.151.pdf |