| Part Number | Q21CA3011135400 |
|---|---|
| Manufacturer | Seiko Instruments |
| Quantity in stock | 116460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Crystal 55MHz 18pF 2-Pin Radial |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Crystals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | Q21CA3011135400 |
| Datasheet download |
| Part Number | Q21CA3011135400 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Series Resistance | 80 Ohm |
| Pin Count | 2 |
| Standard Frequency | 55 MHz |
| Frequency Aging | ±5(1st) ppm/Year |
| Supplier Package | Radial |
| Type | Crystal |
| Lead Finish | Tin|Copper |
| Frequency Stability | ±30 ppm |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Frequency Tolerance | ±30 ppm |
| Mode of Oscillation | 3rd Overtone |
| Mounting | Through Hole |
| Package Dimensions | 3.1 x 8.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-Q21CA3011135400 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | 26M 3225 XTAL SMD Download PDF datasheet for FL2600088.pdf |
|
Abracon | Crystal 24MHz 18pF 2-Pin CSMD T R Download PDF datasheet for ABM7-24.000MHZ-D2Y-T.pdf |
|
Diodes Incorporated | CRYSTAL CERAMIC SEAM3225 T&R 3K - |
|
Murata Manufacturing | Ceramic Resonators - |
|
AVX | Crystal 19.2MHz 8pF 4-Pin CSMD T R Download PDF datasheet for CX3225GB19200D0HPQCC.pdf |
|
TAI-SAW TECHNOLOGY | CRYSTAL UNIT SMD 2.0* 1.6,26MHZ - |
|
Seiko Instruments | Crystal 0.032768MHz 6pF 2-Pin Radial T R Download PDF datasheet for Q11C02RX1003400.pdf |
|
Seiko Instruments | Crystal 27MHz 20pF 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for X1E000341004300.pdf |
|
Kyocera | Crystal 24MHz 12pF 2-Pin CSMD T R Download PDF datasheet for CX5032GB24000H0HEQZ1.pdf |
|
Shoulder | Crystal 29.95MHz 10pF 2-Pin SMD Box Download PDF datasheet for 49S-SMD-29.950-12-10 22 E.pdf |