| Part Number | Q42724232000600 |
|---|---|
| Manufacturer | Seiko Instruments |
| Quantity in stock | 197380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock 24-Pin SOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | Q42724232000600 |
| Datasheet download |
| Part Number | Q42724232000600 |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 16.3(Max) x 7.9 x 2.7(Max) |
| Lead Finish | Tin|Tin/Bismuth |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Pin Count | 24 |
| Supplier Package | SOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/Counter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 24SOP |
| Replacement Part Number | PART-Q42724232000600 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Seiko Instruments | RX-8025T UC VER.D - |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 2Byte 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL1208IU8Z-TK.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCF8523TS 1,112.pdf |
|
Seiko Instruments | Real Time Clock Serial 10-Pin SMD Bulk Download PDF datasheet for X1B000301000200.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF8563TS 5,118.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 2Byte 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISL1208IB8Z-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 96Byte 16-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1306+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 128KByte 32-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS1746W-120+.pdf |
|
Maxim Integrated | Extremely Accurate I2C RTC 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS3232MZ+TRL.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Multiplexed 2KByte 24-Pin EDIP Download PDF datasheet for DS17287-3+.pdf |