| Part Number | X1G003831000400 |
|---|---|
| Manufacturer | Seiko Instruments |
| Quantity in stock | 673210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Controlled Oscillator 16.369MHz TCXO Clipped Sine Wave 4-Pin SMD T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Controlled Oscillators |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | X1G003831000400 |
| Datasheet download |
| Part Number | X1G003831000400 |
|---|---|
| Maximum Symmetry | 60 % |
| Frequency Stability | ±0.5 ppm |
| Center Frequency | 25 MHz |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Frequency Aging | ±1(1st) ppm/Year |
| Type | Temperature Compensated Crystal Oscillator (TCXO) |
| Load Capacitance | 10 pF |
| Replacement Part Number | PART-X1G003831000400 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Seiko Instruments | Controlled Oscillator 26MHz VC-TCXO Sinewave 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for X1G004201002311.pdf |
|
Seiko Instruments | Controlled Oscillator 32MHz VC-TCXO Sinewave 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for X1G004201002500.pdf |
|
Silicon Labs | Controlled Oscillator 27MHz 74.1758MHz VCXO CMOS 6-Pin SMD Tray Download PDF datasheet for 552CA000388DG.pdf |
|
AVX | KEDKT2016A26000ACW18NAN TCXO 2016 26MHZ Download PDF datasheet for KT2016A26000ACW18NAN.pdf |
|
SiTime Corporation | SCTSIT3907AC-2F-33NM-80.372250X HIGH PRE Download PDF datasheet for SIT3907AC-2F-33NM-80.372250X.pdf |
|
Silicon Labs | Controlled Oscillator 74.1758MHz VCXO CMOS 6-Pin SMD Tray Download PDF datasheet for 550CE74M1758DG.pdf |
|
AVX | AVXKT2520K19200DCW28PBS TCXO 2520 19.2MH Download PDF datasheet for KT2520K19200DCW28PBS.pdf |
|
Maxim Integrated | Controlled Oscillator 0.032768MHz TCXO CMOS 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for DS32KHZS#.pdf |
|
Fox | Controlled Oscillator 155.52MHz VCXO LVPECL 6-Pin CSMD T R Download PDF datasheet for 796-155.52-15.pdf |
|
Silicon Labs | Controlled Oscillator 270MHz VCXO LVDS 6-Pin SMD Tray Download PDF datasheet for 595FC270M000DG.pdf |