| Part Number | MAX71315ECQ+W |
|---|---|
| Manufacturer | Silergy |
| Quantity in stock | 381970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor MAXQ 30 RISC 32-Bit 10MHz 100-Pin LQFP |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX71315ECQ+W |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX71315ECQ+W |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Speed | 10 MHz |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| RAM Size | 12 KB |
| Pin Count | 100 |
| Device Core | MAXQ 30 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 |
| Number of CPU Cores | 2 |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MAX71315ECQ+W |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 66MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC852TZT66A.pdf |
|
Broadcom | MPU Alchemy AU1100 RISC 32-Bit 333MHz 2.5V 3.3V 399-Pin PBGA - |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 350000 Cells 28nm Technology 1V 676-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for XC7Z045-L2FFG676I.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ P1010 RISC 32Bit 800MHz 425-Pin TE-BGA I Each Download PDF datasheet for P1010NXN5HFB.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1200MHz 2.5V 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T2081NSN8MQB.pdf |
|
NXP | MPU MCF52xx RISC 32-Bit 100MHz 196-Pin MAP-BGA Tray Download PDF datasheet for MCF5270VM100.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 100MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC852TVR100A.pdf |
|
NXP | MPU i.MX28 RISC 32-Bit 454MHz 1.5V 1.8V 289-Pin MAPBGA Reel Download PDF datasheet for MCIMX280CVM4BR2.pdf |
|
NXP | I.MX6 QUAD CORE ARM APPLICATIONS PROCESS Download PDF datasheet for MCIMX6Q5EYM12AD.pdf |
|
Intel | MPU Celeron 64-Bit 1860MHz 1288-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for CN80617004545AGS LBXG.pdf |