EFM32TG110F32-QFN24 Silicon Labs
EFM32TG110F32-QFN24 Images
Please contact us for more photos of EFM32TG110F32-QFN24
Part Number EFM32TG110F32-QFN24
Manufacturer Silicon Labs
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 24-Pin QFN EP
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level EFM32TG110F32-QFN24
Datasheet download EFM32TG110F32-QFN24.pdf
Request Quotation for EFM32TG110F32-QFN24
EFM32TG110F32-QFN24 Specifications
Pin Count 24
Mounting Surface Mount
Data Bus Width 32 Bit
Analog Comparators 2
On-Chip ADC 2-chx12-bit
Maximum Speed 32 MHz
Product Dimensions 5 x 5 x 0.78 mm
Interface Type I2C/I2S/SPI/UART/USART
Program Memory Size 32 KB
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Watchdog 1
Instruction Set Architecture RISC
Operating Temperature -40 to 85 °C
Program Memory Type Flash
Maximum Operating Supply Voltage 3.8 V
Supplier Package QFN EP
Device Core ARM Cortex M3
Rad Hard No
Number of Timers 3
Number of Programmable I/Os 17
On-Chip DAC 1-chx12-bit
Minimum Operating Supply Voltage 1.85 V