LD2981CM33TR STMicroelectronics
LD2981CM33TR Images
Please contact us for more photos of LD2981CM33TR
Part Number LD2981CM33TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 5-Pin SOT-23 T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level LD2981CM33TR
Datasheet download LD2981CM33TR.pdf
Request Quotation for LD2981CM33TR
LD2981CM33TR Specifications
Part Number LD2981CM33TR
Typical Quiescent Current 0.08 mA
Maximum Output Current 0.1 A
Junction to Ambient 255 °C/W
Maximum Input Voltage 16 V
Input Voltage Range 16 to 2.5 V
Polarity Positive
Supplier Package SOT-23
Output Type Fixed
Maximum Quiescent Current 0.1 mA
Operating Temperature -40 to 125 °C
Typical Dropout Voltage @ Current 0.001@0A|0.007@1mA|0.07@25mA|0.18@100mA V
Output Voltage 3.3 V
Junction to Case 81 °C/W
Lead Finish Matte Tin
Function LDO
Screening Level Extended
Product Dimensions 3 x 1.75 x 1.3 mm
Rad Hard No
Minimum Input Voltage 2.5 V
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.003@0A|0.01@1mA|0.1@25mA|0.25@100mA V
Number of Outputs 1
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Line Regulation 0.014 %/V