STM32F072CBT6 STMicroelectronics
STM32F072CBT6 Images
Please contact us for more photos of STM32F072CBT6
Part Number STM32F072CBT6
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 48-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32F072CBT6
Datasheet download STM32F072CBT6.pdf
Request Quotation for STM32F072CBT6
STM32F072CBT6 Specifications
Part Number STM32F072CBT6
Program Memory Size 128 KB
Data Bus Width 32 Bit
Mounting Surface Mount
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Minimum Operating Supply Voltage 2 V
Operating Temperature -40 to 85 °C
Analog Comparators 2
Product Dimensions 7 x 7 x 1.4
Screening Level Industrial
Maximum Speed 48 MHz
Number of Programmable I/Os 37
Pin Count 48
On-Chip ADC 13-chx12-bit
Device Core ARM Cortex M0
Special Features CAN Controller
Program Memory Type Flash
Interface Type CAN/I2C/I2S/SPI/USART/USB
RAM Size 16 KB
Supplier Package LQFP
Watchdog 2
Number of Timers 9
Maximum Power Dissipation 370 mW