STM32F072CBU6 STMicroelectronics
STM32F072CBU6 Images
Please contact us for more photos of STM32F072CBU6
Part Number STM32F072CBU6
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 48-Pin UFQFPN Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32F072CBU6
Datasheet download STM32F072CBU6.pdf
Request Quotation for STM32F072CBU6
STM32F072CBU6 Specifications
Part Number STM32F072CBU6
Number of Timers 9
Special Features CAN Controller
Device Core ARM Cortex M0
Program Memory Type Flash
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Instruction Set Architecture RISC
Screening Level Industrial
Pin Count 48
Program Memory Size 128 KB
Product Dimensions 7 x 7 x 0.53
Maximum Power Dissipation 625 mW
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
On-Chip ADC 13-chx12-bit
RAM Size 16 KB
Interface Type CAN/I2C/I2S/SPI/USART/USB
Data Bus Width 32 Bit
Analog Comparators 2
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Number of Programmable I/Os 37
Supplier Package UFQFPN EP
Watchdog 2
On-Chip DAC 2-chx12-bit
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Minimum Operating Supply Voltage 2 V
Maximum Speed 48 MHz