LM3S8970-IQC50-A2 Texas Instruments
LM3S8970-IQC50-A2 Images
Please contact us for more photos of LM3S8970-IQC50-A2
Part Number LM3S8970-IQC50-A2
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3V 3.3V 100-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM3S8970-IQC50-A2
Datasheet download LM3S8970-IQC50-A2.pdf
Request Quotation for LM3S8970-IQC50-A2
LM3S8970-IQC50-A2 Specifications
Part Number LM3S8970-IQC50-A2
Operating Supply Voltage 2.5|3|3.3 V
Lead Finish Matte Tin
Program Memory Size 256 KB
Pin Count 100
Maximum Speed 50 MHz
Operating Temperature -40 to 85 °C
Instruction Set Architecture RISC
Rad Hard No
Device Core ARM Cortex M3
Minimum Operating Supply Voltage 2.25|2.3|3 V
Interface Type CAN/Ethernet/I2C/SSI/UART
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Data Bus Width 32 Bit
MSL Level 3
Watchdog 1
Screening Level Industrial
Number of Programmable I/Os 46
Maximum Operating Supply Voltage 2.75|3.6 V
Program Memory Type Flash
Special Features CAN Controller
Number of Timers 6
Supplier Package LQFP
RAM Size 64 KB
Product Dimensions 14.2 x 14.2 x 1.45 mm