STM32L051R6T6 STMicroelectronics
STM32L051R6T6 Images
Please contact us for more photos of STM32L051R6T6
Part Number STM32L051R6T6
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 32kB Flash 64-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L051R6T6
Datasheet download STM32L051R6T6.pdf
Request Quotation for STM32L051R6T6
STM32L051R6T6 Specifications
Part Number STM32L051R6T6
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
LCD Segments
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Program Memory Type Flash
RAM Size 8 KB
Interface Type I2C/I2S/SPI/UART/USART
Supplier Package LQFP
Maximum Power Dissipation 444 mW
On-Chip ADC 16-chx12-bit
Product Dimensions 10 x 10 x 1.4
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Screening Level Industrial
Maximum Speed 32 MHz
Display Driver
Maximum Expanded Memory Size
On-Chip DAC
Rad Hard No
Instruction Set Architecture RISC
Mounting Surface Mount
Data Memory Size 2 KB
Device Core ARM Cortex M0+
Operating Temperature -40 to 85 °C