STM32F051K4T6 STMicroelectronics
STM32F051K4T6 Images
Please contact us for more photos of STM32F051K4T6
Part Number STM32F051K4T6
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 16kB Flash 32-Pin LQFP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32F051K4T6
Datasheet download STM32F051K4T6.pdf
Request Quotation for STM32F051K4T6
STM32F051K4T6 Specifications
Part Number STM32F051K4T6
Watchdog 2
Analog Comparators 2
Pin Count 32
Instruction Set Architecture RISC
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
RAM Size 4 KB
Program Memory Size 16 KB
Mounting Surface Mount
Data Bus Width 32 Bit
Minimum Operating Supply Voltage 2 V
Maximum Speed 48 MHz
Number of Programmable I/Os 25
Program Memory Type Flash
Interface Type I2C/I2S/SPI/USART
Supplier Package LQFP
Product Dimensions 7 x 7 x 1.4 mm
On-Chip DAC 1-chx12-bit
Device Core ARM Cortex M0
Maximum Power Dissipation 357 mW
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Number of Timers 8
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V