| Part Number | MK20FX512VLQ12 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 163170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MK20FX512VLQ12 |
| Datasheet download |
| Part Number | MK20FX512VLQ12 |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 144 |
| Special Features | CAN Controller |
| Supplier Package | LQFP |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Speed | 120 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Analog Comparators | 4 |
| RAM Size | 144 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| MSL Level | 3 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Product Dimensions | 20 x 20 x 1.45 mm |
| On-Chip ADC | 4(64-chx16-bit) |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Timers | 22 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 144LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MK20FX512VLQ12 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | ARM CORTEX-M3 MCU WITH 1 MB FLASH, WAFER - |
|
NXP | MCU 32-Bit MKW31 ARM Cortex M0+ RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for MKW31Z512VHT4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 32kB Flash 32-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32F031K6U7.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 16-bit 32-bit STR9 ARM966E-S RISC 2048KB Flash 1.8V 3.3V 128-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STR912FAW47X6.pdf |
|
STMicroelectronics | ARM-based 32-bit 64 pin 512 Kbytes of Flash LQFP \u201340 to 85 \u00b0C T R Download PDF datasheet for STM32F215RET6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K64F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK64FX512VLL12.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit MINI52 ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 3.3V 5V 33-Pin QFN Download PDF datasheet for MINI52TAN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 768byte Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for STM32F103VFT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F205VBT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE02 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE02Z32VLC4.pdf |