STM32L071CBT6TR STMicroelectronics
STM32L071CBT6TR Images
Please contact us for more photos of STM32L071CBT6TR
Part Number STM32L071CBT6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 48-Pin LQFP T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L071CBT6TR
Datasheet download STM32L071CBT6TR.pdf
Request Quotation for STM32L071CBT6TR
STM32L071CBT6TR Specifications
Part Number STM32L071CBT6TR
Data Bus Width 32 Bit
Operating Supply Voltage 1.8 to 3.6 V
Operating Temperature -40 to +85 °C
Instruction Set Architecture RISC
Mounting Surface Mount
Program Memory Size 128 KB
Pin Count 48
Number of Timers 11
Number of Programmable I/Os 37
Analog Comparators 2
Maximum Speed 32 MHz
Supplier Package LQFP48
Program Memory Type Flash, SRAM
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Junction to Ambient 54 °C/W
Package Dimensions 7.000 x 7.000 x 1.600 (Max.) mm
Jitter ±0.6 ns
Rad Hard No
Family STM32L071xx, Ultra Low Power
Type Access Line ARM-based 32-bit Low Power MCU, 32MHz
Maximum Operating Current 7.4 mA
Data Memory Size 26 (20 RAM + 6 EEPROM) KB
Interface Type SPI/I²S, I²C, USART/LPUART
Device Core ARM Cortex-M0+ RISC CPU with MPU
Special Features CRC calculation unit; Advanced Communication Interfaces
Standard Supported ISO 7816
Watchdog 2 (IWDG and WWDG)
Packaging Tape and Reel
Maximum Power Dissipation 370 mW